utzawieja.pl

Blog o motoryzacji, transporcie, zdrowiu oraz sporcie.

Sport

Jakie są zasady MMA?

Jakie są zasady MMA?

MMA to sport walki, który jest bardzo popularny na całym świecie, także w Polsce. Obecnie istnieje wiele federacji tej dyscypliny sportowej. Warto dowiedzieć się, jakie są najważniejsze zasady MMA.

Dlaczego MMA jest tak popularne w Polsce?

W obecnych czasach bardzo popularne są sztuki walki. Obecnie jest coraz więcej fanów MMA. Warto wiedzieć, jakie są zasady tego sportu. Przede wszystkim wszystkie walki niebędące walkami o mistrzostwo muszą trwać trzy rundy. Dodatkowo walki o pas mistrza trwają pięć rund. Każda runda powinna trwać pięć minut. Nie wolno też zapomnieć o tym, że przerwa na odpoczynek pomiędzy rundami powinna trwać minutę. Warto trochę powiedzieć o faulach w MMA. Niedozwolone jest uderzanie głową, a także wszelkiego typu próby uszkodzenia oka na przykład wkładanie palców w to miejsce ciała. Ponadto nie wolno gryźć oraz ciągnąć za włosy. Nielegalne jest również ciągnięcie za wargi oraz wkładanie palców do ust przeciwnika. Do tego trzeba doliczyć wszelkiego rodzaju ataki na krocze oraz wkładanie palców w rany przeciwnika. W przypadku MMA niedozwolone jest uderzanie w kręgosłup bądź w tył głowy przeciwnika. Nie wolno zapomnieć o tym, że są możliwe trzy typy zadania ciosu łokciem. Pierwszym z nich jest uderzenie częścią przedramienia tuż poniżej środkowej, czyli głównej części łokcia. Dodatkowo możliwe jest uderzenie częścią ramienia tuż powyżej łokcia, a ponadto bezpośrednim końcem łokcia. Mowa tutaj o elemencie, który najbardziej wyrasta w przypadku zgiętej ręki. Jednakże to ostatnie uderzenie zadane w kierunku z góry do dołu w walce w formie MMA jest zabronione.

Najważniejsze zasady w MMA

Okazuje się, że w MMA nielegalne jest zadawanie ciosów w szyję oraz łapanie za grdykę. Trzeba doliczyć do tego drapanie oraz szczypanie. Nie można również wykręcać skóry. Niedozwolone w MMA jest łapanie za obojczyk, uderzanie z kolana leżącego przeciwnika oraz kopanie w głowę leżącego bądź klęczącego oponenta. Warto dowiedzieć się, jakie są techniki poddania. Trzeba przede wszystkim powiedzieć o poddaniu. Mowa tutaj o fizycznym bądź werbalnym odklepaniu. Walka może zostać zakończona również przez techniczny knockout. Mowa tutaj o zatrzymaniu pojedynku przez sędziego. Walka w MMA zakończyć się może przez decyzję sędziowską oraz decyzję techniczną. Do tego trzeba doliczyć techniczny remis oraz dyskwalifikacje. Nie wolno zapomnieć o pozbawieniu zwycięstwa oraz no contest, czyli walki nierozstrzygniętej.

Najpopularniejsze federacje w MMA

Każdy fan MMA powinien wiedzieć o tym, że sędzia może zarządzić ponowne rozpoczęcie walki wtedy, kiedy zawodnicy znajdą się w sytuacji bez wyjścia, czyli patowej. Sztuki walki są bardzo popularne w obecnych czasach. W Polsce istnieje wiele federacji MMA. Także młodzież zafascynowana jest tym sportem. Nic w tym dziwnego, ponieważ MMA jest bardzo emocjonujące. Nasz kraj ma wielu wspaniałych wojowników. Mowa tutaj na przykład o Janie Błachowiczu, który swego czasu był mistrzem UFC. Mowa tutaj o najbardziej prestiżowej federacji MMA na świecie.

Udostępnij