utzawieja.pl

Blog o motoryzacji, transporcie, zdrowiu oraz sporcie.

Zdrowie

Najważniejsze zasady pierwszej pomocy

Najważniejsze zasady pierwszej pomocy

Każdy powinien znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Dzięki temu można uratować życie bądź zdrowie osoby poszkodowanej w wypadku. Warto dowiedzieć się, na czym polegają zasady pierwszej pomocy.

Jakie są zasady udzielania pierwszej pomocy?

Okazuje się, że pierwsza pomoc polega przede wszystkim na podtrzymywaniu przez świadków zdarzenia podstawowych funkcji życiowych osoby poszkodowanej aż do czasu przyjazdu służb ratunkowych. Warto wiedzieć o tym, że zakres udzielanej pomocy jest zróżnicowany i zależy od okoliczności zdarzenia, a ponadto od obrażeń ofiary. Każdy w Polsce powinien znać zasady pierwszej pomocy. Już w szkołach dzieci są ich uczone. Dzięki temu można uratować zdrowie oraz życie człowieka podczas wypadku. Trzeba wiedzieć o tym, że podjęcie działań resuscytacji daje chorej lub poszkodowanej osobie szanse na przeżycie. Jak się okazuje, udzielenie pierwszej pomocy w świetle obowiązującego prawa jest obowiązkowe, o ile nie stworzy sytuacji zagrożenia. Wiele osób zastanawia się, czym jest pierwsza pomoc przedmedyczna. Mowa tutaj o ogóle czynności, które skierowane są w celu ratowania życia poszkodowanej osobie. Pierwsza pomoc musi być stosowana aż do przyjazdu służb ratunkowych.

Pierwsza pomoc

Podstawową zasadą pierwszej pomocy jest to, żeby nie szkodzić osobie poszkodowanej. Dlatego człowiek pomagający powinien przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz chorego. Do tego trzeba ochronić osoby, które znajdują się w pobliżu. Dlatego należy podjąć czynności, które uratują życie. Bardzo istotna jest dokładna ocena sytuacji, a ponadto wyeliminowanie wszelkich zagrożeń. Nie wolno zapomnieć o tym, że bardzo istotną rolę odgrywa praktyczne zabezpieczenie miejsca wypadku.

Udzielenie pierwszej pomocy

Jeżeli osoba ratująca upewni się, iż poszkodowanemu nic nie zagraża, powinna podjąć następujące kroki. Pierwszym z nich jest podejście do poszkodowanego człowieka i ocenienie jego stanu. Należy przede wszystkim sprawdzić przytomność. Do tego celu powinno się potrząsnąć poszkodowanego za ramiona i zapytać, czy nas słyszy bądź co się stało. Kolejno należy zapewnić profesjonalną pomoc. Mowa tutaj o wezwaniu karetki pogotowia. Podczas zgłoszenia alarmowego trzeba podać istotne dane. Ważne jest zatem, kto wzywa pomoc, należy też poinformować o dokładnym miejscu wypadku, a także opis rodzaj samego zdarzenia. Pod żadnym pozorem nie wolno przerywać rozmowy. Dopiero dyspozytor pogotowia może to zrobić.

Jeżeli chodzi o konkretne czynności przy osobie poszkodowanej, to istotne jest udrożnienie dróg oddechowych poprzez usunięcie z jamy ustnej potencjalnych ciał obcych. Do tego trzeba odchylić głowę. Należy to zrobić wtedy, gdy poszkodowany nie jest przytomny. Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy chory oddycha. Taka ocena powinna trwać około dziesięciu sekund. Jeżeli poszkodowany człowiek oddycha, trzeba wezwać pomoc oraz czekać na pogotowie. Kolejno trzeba go położyć w pozycji bocznej bezpiecznej, co minutę sprawdzając oddech. Natomiast co trzydzieści minut trzeba chorego odwracać na drugi bok. W przypadku, gdy poszkodowany nie oddycha, wymagane jest przeprowadzenie procedury RKO.

Udostępnij