utzawieja.pl

Blog o motoryzacji, transporcie, zdrowiu oraz sporcie.

Lifestyle

Odzież robocza dla pracowników – kiedy należy ją zapewnić i jak ją wybrać?

Odzież robocza dla pracowników – kiedy należy ją zapewnić i jak ją wybrać?

Odzież robocza jest bardzo ważnym elementem wyposażenia wielu pracowników na różnych stanowiskach pracy. Kiedy pracodawca powinien przekazać pracownikom tego typu odzież? Jak należy ją wybrać?

Kiedy pracodawca musi zapewnić pracownikom odzież roboczą?

Termin taki jak odzież robocza jest związany z rodzajem odzieży, która jest używana przez pracowników do wykonywania swoich obowiązków na stanowisku pracy. 

Taka odzież różni się jednocześnie od ochronnej, ponieważ nie zapewnia ona aż tak wysokiego poziomu ochrony przed czynnikami biologicznymi, chemicznymi i fizycznymi.

Pracownikom należy zapewnić odzież roboczą, jeśli jest ona niezbędna do wykonywania przez nich pracy lub jeśli jest to konieczne dla ich bezpieczeństwa i ochrony. 

Pracodawcy mają prawny obowiązek zapewnienia swoim pracownikom odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej w przypadku, gdy:

  • odzież własna pracowników może ulec zniszczeniu podczas pracy
  • odzież własna pracowników może ulec zabrudzeniu podczas pracy

Odzież robocza powinna być również zapewniona, jeśli jest to ważne dla utrzymania profesjonalnego wizerunku lub promowania spójnej tożsamości marki.

Jak wybrać dobrą odzież roboczą dla pracowników?

Wybierając odzież roboczą dla pracowników, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, aby była ona dla nich odpowiednia. O czym warto wtedy pamiętać?

1. Bezpieczeństwo

Jeśli praca może powodować pojawienie się urazów u pracownika, bezpieczeństwo powinno być najwyższym priorytetem. W takim przypadku konieczne jest wybranie odpowiednich ubrań dla pracowników, więc odzież robocza musi zapewniać wtedy niezbędną ochronę i spełnia

 wszystkie normy bezpieczeństwa.

2. Wygoda

Pracownicy powinni czuć się komfortowo podczas pracy, dlatego też trzeba również uwzględnić ten parametr przy wyborze odzieży roboczej. Taka odzież powinna dobrze pasować oraz zapewniać swobodę ruchów, zwłaszcza w przypadku prac wymagających aktywności fizycznej.

3. Trwałość

Odzież robocza powinna być trwała i wytrzymała, aby dzięki temu była ona odporna na różne czynniki zewnętrzne. Producent odzieży roboczej może wykonać ją z różnych materiałów, dlatego warto zwrócić na nie uwagę. Lepiej zapłacić więcej za wysokiej jakości odzież niż kupować tanią, która będzie szybko się niszczyła.

4. Budżet

Przy dokonywaniu wyboru należy również wziąć pod uwagę koszt odzieży roboczej. Warto porównać różne propozycje, aby wybrać odzież, która spełnia wszystkie niezbędne wymagania bez nadwyrężania budżetu.

5. Rozmiary

Pracodawca musi również pamiętać o tym, aby wybrać odzież, która będzie miała odpowiednie rozmiary dopasowane do sylwetek pracowników. Najlepiej w takim przypadku poprosić ich o przekazanie informacji o noszonych rozmiarach ubrań.

Gdzie można kupić odzież roboczą?

Gdy konieczna jest odzież robocza dla pracowników, można kupić ją obecnie w paru miejscach. Najczęściej ubrania te sprzedawane są przez sklepy BHP lub można kupować ją bezpośrednio w sklepach prowadzonych przez producentów.

Dzisiaj odzież robocza jest też łatwo dostępna za pośrednictwem internetu, dlatego można kupić ją bez konieczności wychodzenia z biura. Dzięki temu zakupy są bardzo łatwe i szybkie, a odzież można kupić również w przystępnych cenach. 

Udostępnij