utzawieja.pl

Blog o motoryzacji, transporcie, zdrowiu oraz sporcie.

Motoryzacja

Oznaczenia opon samochodowych – co warto wiedzieć?

Oznaczenia opon samochodowych – co warto wiedzieć?

Bardzo często, kiedy pierwszy raz musimy kupić nowy komplet opon samochodowych, dowiadujemy się, że znajdują się na nich pewne ujednolicone oznaczenia, za pomocą których producenci przekazują nam pewne informacje dotyczące, chociażby rozmiaru czy daty produkcji ogumienia. Chcąc wyposażyć się w nowe opony zimowe, letnie czy wielosezonowe, musimy wiedzieć, co kryje się pod poszczególnymi oznaczeniami. Jak je odczytywać? Podpowiadamy.

Jakie informacje umieszczone są na oponach samochodowych?

Na oponach samochodowych można znaleźć wiele różnych informacji, takich jak: nazwa producenta i modelu, ilość warstw i rodzajów kordów osnowy i opasania, kod daty produkcji, ostrzeżenia eksploatacyjne, oznaczenia klasy jakości gumy, numer homologacji, typ opony, jej rozmiary, kraj produkcji czy maksymalne dopuszczalne obciążenie, a także ciśnienie. Większość tych informacji niewiele mówi zwłaszcza świeżo upieczonym kierowcom. Dlatego warto skupić się na najważniejszych aspektach, które są nam potrzebne podczas zakupu ogumienia. 

Bardzo często takie produkty oznaczane są na przykład w następujący sposób: opony letnie 195/65 r15. Wiemy wówczas, że jest to ogumienie przeznaczone do użytkowania w sezonie letnim. 195 to szerokość opony mierzona w milimetrach, 65 to z kolei profil opony, czyli wysokość ściany bocznej wyrażona w procentach szerokości. W tym wypadku to 65% z 195 mm. Litera R oznacza wewnętrzną konstrukcję opony o typie radialnym, a 15 to średnica felgi, na jakiej może być zamontowany dany model, podana w calach.

Jak sprawdzić rozmiar opon samochodowych?

Rozmiar opon samochodowych możemy sprawdzić, sczytując informacje znajdującą się na obecnym ogumieniu. Wówczas zazwyczaj jest to ostatnia cyfra znajdująca się w ciągu liter wymienionych w poprzednim akapicie. Nie jest to jedyne miejsce, gdzie można znaleźć informacje dotyczącą tego, jaki rozmiar opon samochodowych należy kupić do wybranego modelu auta. Takie dane znajdziemy również na słupku przy drzwiach kierowcy, w schowku oraz na klapce wlewu paliwa. Oczywiście takie dane umieszczone są również w dokumentach pojazdu. 

Jakie oznaczenia można znaleźć na oponach zimowych?

W przypadku opon zimowych możemy znaleźć kilka dodatkowych oznaczeń, takich jak na przykład symbol płatka śniegu czy potrójny górski szczyt, które informują nas o tym, że jest to model przeznaczony do eksploatacji zimą. Z kolei symbol M+S informuje nas o tym, że jest to ogumienie, które posiada specjalny bieżnik. Jest on w stanie poradzić sobie w trudnych warunkach atmosferycznych, a więc w błocie i śniegu. Jest to oznaczenie, które można spotkać na większości opon terenowych. Wśród innych symboli można wymienić XL i C, czyli oznaczające wzmocnienie, a także indeks nośności i prędkości.

Udostępnij