utzawieja.pl

Blog o motoryzacji, transporcie, zdrowiu oraz sporcie.

Lifestyle

Gdzie kupić dobry alkomat i na jaki model warto się zdecydować?

Gdzie kupić dobry alkomat i na jaki model warto się zdecydować?

Alkomat to urządzenie, od którego „nieomylności”zależy przyszłość kierowcy, pracownika, bądź innej osoby, od której wymaga się trzeźwości. Dlatego zakup tego urządzenia powinien być dobrze przemyślany pod każdym względem. W poniższym artykule doradzimy jaki alkomat wybrać i czym się kierować przy jego zakupie. Zapraszamy do lektury!

Zakup alkomatu – na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem alkomatu warto zwrócić uwagę na:

  • sposób użycia alkomatu,
  • dostępne akcesoria,
  • rodzaj urządzenia pomiarowego,
  • dokładność,
  • częstotliwość przeprowadzania kalibracji,
  • opcje dodatkowe (np. darmowa kalibracja).

Przyszły użytkownik alkomatu powinien sobie zadać pytanie, jakie urządzenie będzie mu potrzebne. Jeśli zależy mu na dokładności i precyzji pomiaru, to jedynym sensownym rozwiązaniem są alkomaty elektrochemiczne. Dzięki nim można uzyskać dokładność pomiaru rzędu 0,01 promila lub jeszcze więcej. Urządzenia półprzewodnikowe sprawdzą się u osób, które tylko doraźnie badają poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Niestety, ich dokładność (podobnie jak niezawodność) jest dość ograniczona i znacznie odbiega od poziomu reprezentowanego przez urządzenia elektrochemiczne.

Gdzie kupić alkomat?

Dobrej jakości alkomat warto zakupić w sprawdzonym, tematycznym sklepie internetowym lub stacjonarnym. Przed zakupem warto zapytać się o dokładność pomiaru, dostępne akcesoria i funkcje dodatkowe. Klient powinien też zorientować się co do kwestii kalibracji. Czasem sklep z alkomatami oferuje szereg usług dodatkowych w postaci np. darmowego skalibrowania urządzenia. Warto zapytać się, czy dane urządzenie posiada certyfikat. W przypadku nowych alkomatów ryzyko wystąpienia błędów pomiarowych jest ograniczone, ale dla własnego bezpieczeństwa warto o niego zadbać. Poza tym trzeba pamiętać, że kalibracja to koszt rzędu co najmniej kilkudziesięciu złotych. Promocja w postaci darmowej certyfikacji alkomatu będzie zatem istotną oszczędnością.

Funkcje dodatkowe alkomatu

Kupując urządzenie, warto zwrócić uwagę na obsługiwane funkcje dodatkowe. Klient powinien sprawdzić, jak dużą pamięć ma jego alkomat, a także jak rozwiązana jest kwestia jego zasilania. Profesjonalny sklep z alkomatami to specjaliści, którzy pomogą dobrać właściwe urządzenie do potrzeb nabywcy. Nie można zapominać, że alkomaty elektrochemiczne to sprzęt, który będzie służył przez co najmniej kilka lat. Dlatego tak ważne jest, aby kupić porządne i sprawdzone urządzenie, które nigdy nie oszuka swego posiadacza.

Nie zapominajmy, że dobry alkomat to gwarancja bezpieczeństwa naszego i innych osób.

Udostępnij