utzawieja.pl

Blog o motoryzacji, transporcie, zdrowiu oraz sporcie.

Transport

Co to jest list przewozowy CMR?

Co to jest list przewozowy CMR?

Wiele osób zastanawia się, co to jest list przewozowy CMR. Mowa tutaj o podstawowym dokumencie, w oparciu o który realizowany jest przewóz ładunku. Warto dowiedzieć się, czy istnieje wymóg prawny jego wystawiania. Ponadto dobrze wiedzieć, co zawiera dokument CMR i jakie zadanie spełnia.

Od kiedy stosowany jest list przewozowy CMR?

CMR to skrócony zapis z języka francuskiego. Mowa tutaj o konwencji umowy międzynarodowego drogowego transportu towarów. Co istotne, CMR odnosi się także do międzynarodowego listu przewozowego CMR, który w obecnych czasach stanowi podstawowy dokument przewozowy. Interesujące jest to, że konwencja została podpisana w Genewie w 1956 roku, a międzynarodowy list przewozowy jest jej wyrazem. Nasz kraj ratyfikował umowę sześć lat później, a w dzisiejszych czasach do konwencji przystąpiły praktycznie wszystkie kraje Unii Europejskiej. Do tego trzeba doliczyć oczywiście Szwajcarię, a ponadto Norwegię.

Cym jest list przewozowy CMR?

Trzeba wiedzieć o tym, że konwencja nie nakłada absolutnego wymogu wystawiania listu przewozowego pomiędzy stronami transakcji, o czym nie każdy pamięta. W tym przypadku warto wspomnieć o art. 4 konwencji. Okazuje się, że dokument CMR stanowi potwierdzenie zawarcia umowy przekazu. W przypadku jego braku, a ponadto wszelakich niezgodności i utraty, nie wpływa na istnienie ani na ważność umowy przewozowej, która pomimo tego dalej podlega przepisom zawartym w konwencji. Każdy jednak powinien wiedzieć o tym, że list przewozowy spełnia bardzo ważne funkcje w sprawnym przebiegu przewozu, co powinno być priorytetem dla każdego. Dla człowieka zlecającego jest to ważna informacja o odpowiedniej realizacji umowy. Oprócz tego instruuje przewoźnika o tym, w jaki sposób zrealizować przewóz, żeby wszystko było zgodne z obecnie panującymi przepisami prawnymi. Mowa tutaj o międzynarodowych regulacjach prawnych. W takim liście trzeba wskazać między innymi adres załadunku oraz rozładunku, a ponadto wszelkie informacje, które dotyczą transportowanego towaru. Każdy jednak powinien pamiętać o tym, że w myśl art. 12 konwencji, posiadanie pierwszego egzemplarzu listu przewozowego CMR uprawnia nadawcę do potencjalnych roszczeń. Ponadto można dzięki temu rozporządzać przesyłką. Co istotne, nadawca traci takie prawo w momencie przekazania innego egzemplarza odbierającemu towar.

List przewozowy CMR

Okazuje się, że w razie potrzeby list przewozowy powinien zawierać parę konkretnych danych. Mowa tutaj przede wszystkim o zakazie przeładunku, kosztach, jakie nadawca przyjmuje na siebie oraz kwocie zaleczenia do pobrania w czasie wydania towaru. Do tego trzeba doliczyć zadeklarowaną wartość towaru oraz sumę, która przedstawia interes specjalny w jego dostawie. Nie wolno też zapomnieć o instrukcjach nadawcy dla przewoźnika. Dotyczą one ubezpieczenia każdej przesyłki. Należy wiedzieć, że list przewozowy CMR jest bardzo istotny. Również w Polsce jest on respektowany. Warto dowiedzieć się, że regulacje prawne dotyczące listu przewozowego CMR istnieją od kilkudziesięciu lat.

Udostępnij