utzawieja.pl

Blog o motoryzacji, transporcie, zdrowiu oraz sporcie.

Sport

Z kim GKS Katowice trzyma sztamę? Słów kilka o kibicowskich przyjaźniach

Z kim GKS Katowice trzyma sztamę? Słów kilka o kibicowskich przyjaźniach

Świat kibiców piłkarskich drużyn wielu osobom nie kojarzy się zbyt dobrze. W rzeczywistości takie przekonania są nieco krzywdzące. Prawdziwi fani futbolu potrafią stworzyć piękną atmosferę na meczu. Często zawiązują sztamy z zaprzyjaźnionymi drużynami. Z kim więc trzymają kibice GKS-u Katowice?

GKS Katowice — historia przyjaźni piłkarskich

GKS Katowice to klub z długą historią, bowiem powstał on w 1964 roku. Wielokrotnie występował w pucharach polski i triumfował jako zwycięzca pucharu Polski. Nic więc dziwnego, że drużyna przyciąga na stadiony rzesze fanów, którzy z pasją dopingują zespół podczas zmagań na murawie.

Sympatia do katowickiego klubu nie dotyczy tylko i wyłącznie fanów ze stolicy Górnego Śląska. Najbardziej emocjonujące pojedynki zespołu z Katowic sprawiają, że w głowach kibiców zaprzyjaźnionych drużyn pojawia się hasło wynajem busa Katowice i od razu szukają firmy, która zorganizuje transport na mecz górniczego klubu. O tych właśnie zaprzyjaźnionych drużynach napiszemy słów klika w tej części artykułu.  

Banik Ostrawa

Z Katowic do czeskiej Ostrawy nie jest daleko. Być może ta bliskość i przemysłowe tradycje obu miast sprawiają, że kibice obu zespołów trzymają ze sobą sztamę. Nie ma dokładnych informacji na temat początków przyjaźni między fanami drużyn górniczych, ale często kibice sami mówią, że wszystko zaczęło się w 1996 roku. 

Tak naprawdę historia nie ma znaczenia — liczy się piękna atmosfera, którą potrafią kibice wspólnie zorganizować podczas rozgrywek swoich ulubionych zespołów. Niestety jak to w przypadku piłki nożnej, niekiedy zdarza się, że przyjaźnie kibicowskie przybierają najmniej przyjemną formę i przenoszą się poza trybuny stadionów, gdzie chuligani wypaczają piękną ideę sportowej rywalizacji, uczestnicząc w ustawkach.

Górnik Zabrze

Kolejnym zespołem, z którym sympatyzują kibice drużyny z Katowic jest Górnik Zabrze. Tutaj sztamę łatwo uzasadnić. Oba miasta są oddalone od siebie o kilkanaście kilometrów. Oznacza to, że sympatycy obu zespołów mogą łatwo jeździć na mecze — zarówno te ligowe, jak i turniejowe. Chociaż trzeba zauważyć, że ostatnio zespoły ze Śląska rzadko kiedy mają okazję do grania w pucharach europejskich. Ewentualnie w Pucharze Polski.

Trzeba też pamiętać, że na Śląsku i w Zagłębiu jest wiele drużyn, które ze sobą rywalizują — ta sytuacja sprawia, że kibice GKS-u musiał znaleźć zaprzyjaźnioną drużynę, z którą będą wspierać swoich piłkarz z trybun.

Z kim trzymają kibice GKS Katowice? — podsumowanie

Jak można zauważyć, fani katowickiej drużyny piłkarskiej nie mają bogatej sieci kontaktów z sympatykami innych drużyn. Przyjaźnie kibicowskie mają tutaj charakter zdecydowanie regionalny — w końcu podróż do Ostrawy to około godzina drogi z Katowic.

Udostępnij